Vrnitev programa regionalnih centrov za vlagatelje EB-5

Category: Vizumi ZDA | 0

10. marca 2022 se je ameriški senat odločil ponovno oživiti program regionalnih centrov EB-5. Nova pravila so zdaj del predloga zakona o konsolidiranih proračunskih sredstvih za proračunsko leto 2022. Parlament je isti zakon sprejel prejšnji dan. Zadnji dogodki so se zgodili po tem, ko je junija lani prenehal veljati pilotni program regionalnih centrov EB-5.

Novi zakon o integriteti vključuje številne pomembne spremembe vizumskega programa EB-5:

  • Program regionalnih centrov EB-5 je ponovno odobren do konca septembra 2027.
  • Zakon zdaj vsebuje člen, ki dovoljuje, da se vse evidentirane peticije obravnavajo v primeru, da bi program od zdaj naprej ponovno prenehal veljati.
  • Spremenjeni najnižji znesek, ki ga je treba vložiti, je bil spremenjen na 1.050.000 USD ali 800.000 USD, če se program EB-5 nahaja v infrastrukturnem projektu ali na območju ciljnega zaposlovanja (TEA). Infrastrukturni projekt pomeni projekt javnih del, pri katerem kapital EB-5 prejme vladna organizacija, ki deluje kot subjekt, ki ustvarja delovna mesta. TEA zajema podeželsko območje regije z visoko brezposelnostjo in mora izpolnjevati pogoje v skladu z enakimi pravili, kot so veljala za uredbe EB-5, ki so bile objavljene leta 2019.
  • Zakon zdaj predvideva posebne vizume za infrastrukturne projekte, projekte z visoko stopnjo brezposelnosti in podeželske projekte.
  • Obravnava in obdelava prošenj s podeželja bosta imeli prednost.
  • Odpravljene so geografske omejitve pri prerazporejanju kapitala vlagateljev.
  • Vlagatelji lahko zdaj pri ustvarjanju delovnih mest upoštevajo tako neposredna kot posredna delovna mesta.
  • Novi zakon vključuje tudi številne stroge zahteve za regionalne centre. Vsi ti so povezani z vodenjem evidenc, skladnostjo z vrednostnimi papirji, upravljanjem in lastništvom.
  • USCIS bo moral regionalne centre revidirati najmanj enkrat v petih letih.
  • Ustanovljen je bil tudi nov sklad za integriteto, v katerega morajo regionalni centri prispevati od 10.000 do 20.000 USD letno, odvisno od njihove velikosti. Tako bo USCIS lahko nadzoroval in preiskoval vse stranke v industriji EB-5 ter se prepričal, da so v skladu s predpisi.

Najnovejša zakonodaja bo oživila program regionalnih centrov. Poleg tega bo uvedel tudi nove kontrole integritete, ki se lahko uporabljajo za vse vidike revidiranega programa EB-5.

To je odlična novica, zlasti za vlagatelje, katerih sredstva so bila namenjena določenemu projektu, vendar do zdaj zaradi ukinitve programa regionalnih centrov niso bili upravičeni do zelene karte.

Druge novice o vizumih in priseljevanju v ZDA

Združene države omejujejo vizume za kitajske uradnike

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v ponedeljek, 21. marca 2022, sporočil, da je država uvedla omejitve glede vizumov za nekatere kitajske uradnike. Blinken je kot razlog navedel, da so bili ti uradniki morda vpleteni v nekatera “represivna dejanja” proti verskim in etničnim manjšinam v svoji državi. Blinken je govoril po ogledu razstave “Burma’s path to Genocide” v Ameriškem spominskem muzeju holokavsta v Washingtonu.

Ukrajinci, ki želijo priti v Združene države, težko dobijo vizume

Zaradi vojaškega spopada z Rusijo je bilo doslej več kot 3 milijone Ukrajincev prisiljenih zapustiti svojo državo. Večina jih je našla zatočišče v Evropi, drugi pa se poskušajo pridružiti svojim družinskim članom v Združenih državah Amerike, kar pa je precej težje, kot so pričakovali.

Odvetniki za priseljevanje v ZDA pravijo, da se morajo ukrajinski Američani, ki želijo v državo pripeljati svoje družinske člane, spopadati s presenetljivim številom pravnih ovir, kot so potekli potni listi, stroge vizumske zahteve, omejitve Covid-19 in manjkajoči dokumenti.

Po besedah poljskega predsednika Andrzeja Dude se je o tem problemu pogovarjal s podpredsednico ZDA Kamalo Harris, ko je nedavno obiskala njegovo državo.

Čeprav je ameriški predsednik Biden dejal, da bo njegova država Ukrajincem poslala hrano, denar in drugo pomoč, je stališče ameriške administracije, da bi večina beguncev raje ostala v Evropi.