Ministrstvo za domovinsko varnost podaljšalo obdobje ponovne registracije začasnega zaščitenega statusa (TPS) za šest držav

Category: Novice | 0
Ministrstvo za domovinsko varnost podaljšalo obdobje ponovne registracije začasnega zaščitenega statusa (TPS) za šest držav
Ministrstvo za domovinsko varnost podaljšalo obdobje ponovne registracije začasnega zaščitenega statusa (TPS) za šest držav

Ministrstvo za domovinsko varnost (DHS) je v skladu s septembrsko napovedjo ponovno potrdilo podaljšanje rokov za ponovno registracijo za začasni zaščitni status (TPS) v okviru obstoječih imenovanj za Salvador, Haiti, Honduras, Nepal, Nikaragvo in Sudan.

Ta ključna sprememba, ki je podrobno opisana v obvestilu v zveznem registru, poudarja zavezanost k zagotavljanju pomoči posameznikom, ki se soočajo s posebnimi okoliščinami v teh določenih državah.

Spremenjeni roki za ponovno registracijo

Ministrstvo za notranje zadeve je prilagodilo obdobje ponovne registracije za vsako državo in ga podaljšalo s prejšnjih 60 dni na celotno trajanje trenutnega podaljšanja statusa TPS za vsako državo. Posebnosti so naslednje:

  • Salvador: Odprto do 9. marca 2025
  • Haiti: Odprto do 3. avgusta 2024
  • Honduras: Odprto do 5. julija 2025
  • Nepal: Odprto do 24. junija 2025
  • Nikaragva: Odprto do 5. julija 2025
  • Sudan: Odprto do 19. aprila 2025

To podaljšanje omogoča sedanjim upravičencem do TPS, da v celotnem obdobju podaljšanja predložijo obrazec I-821, vlogo za začasni zaščiteni status, in obrazec I-765, vlogo za dovoljenje za zaposlitev.

Mayorkasova napoved in pravni vidiki

Minister za domovinsko varnost Alejandro N. Mayorkas je 13. junija 2023 objavil odločitev, da razveljavi ukinitev imenovanj TPS za Salvador, Honduras, Nepal in Nikaragvo, ki jih je sprejela prejšnja uprava, ter podaljša imenovanja TPS za te države za 18 mesecev.

Sprva so bila obdobja ponovne registracije določena na 60 dni, vendar je DHS zaradi posebnih okoliščin ponovno preučil dolžino obdobja ponovne registracije.

Ta prilagoditev odpravlja pomisleke, da bi omejitev obdobja ponovne registracije na 60 dni lahko pomenila nepotrebno breme za upravičene vlagatelje, ki ne morejo vložiti vloge v tem roku.

Zaradi tekočih sodnih sporov so se obdobja veljavnosti TPS prekrivala, kot je bilo objavljeno v obvestilih v zveznem registru, kar je lahko povzročilo zmedo med sedanjimi upravičenci.

Podaljšano obdobje ponovne registracije je namenjeno posameznikom, ki se jim zaradi sodnih postopkov ni bilo treba ponovno registrirati za TPS, tako da se lahko ponovno registrirajo v celotnem podaljšanem obdobju imenovanja.

Ohranjanje kontinuitete in upravičenosti

Pomembno je poudariti, da to obvestilo v zveznem registru ne spreminja predhodno napovedanih podaljšanj imenovanj TPS za teh šest držav.

Zahteve za upravičenost ostajajo nespremenjene, prav tako ni dodanih novih upravičencev. Edini namen tega podaljšanja ponovne registracije je obstoječim upravičencem zagotoviti daljši rok za obnovitev njihovih dajatev.

Vloga sistema ESTA v prizadevanjih DHS

Medtem ko si DHS še naprej prizadeva zagotoviti pomoč tistim, ki jo potrebujejo, je za prizadete posameznike ključnega pomena, da so obveščeni o novostih, povezanih s priseljevanjem.

Za posameznike, ki želijo vstopiti v Združene države prek programa za odpravo vizumov, je ključnega pomena, da razumejo pomen elektronskega sistema za odobritev potovanja (ESTA). Ta spletni sistem omogoča državljanom sodelujočih držav, da potujejo v ZDA za kratkoročno bivanje, ne da bi jim bilo treba pridobiti tradicionalni vizum.

Obveščanje o spremembah imenovanj TPS in obdobij ponovne registracije je del širše zaveze k spoštovanju predpisov o priseljevanju.

Za tiste, ki se spopadajo z zapletenostjo priseljevanja v ZDA, vključno s programom za odpravo vizumov, ESTA in podobnimi zadevami, je priporočljivo poiskati strokovno pomoč.

Z obveščanjem in sodelovanjem z uglednimi službami za priseljevanje si lahko zagotovite lažji postopek in upoštevanje veljavnih predpisov.

Nedavni ukrepi ministrstva za domovinsko varnost so primer zavezanosti k obravnavanju spreminjajočih se okoliščin in spremljanju razvoja dogodkov, kar je bistvenega pomena za tiste, na katere vplivajo politike priseljevanja.