Kako lahko vstopim v ZDA s turističnim vizumom?

Category: Vizumi ZDA | 0
Kako lahko vstopim v ZDA kot turist

Če ste državljan katere koli tuje države in želite vstopiti v ZDA, morate najprej oddati spletno vlogo za izdajo vizuma. Vizumi za obiskovalce se delijo na dve kategoriji:

  • B-1, če je vaš obisk v poslovne namene.
  • B-2, če želite obiskati ZDA kot turist.

Z vizumom B-2 boste lahko opravljali vse naslednje dejavnosti:

  • Odpravite se na počitnice v ZDA
  • Sodelovanje v turističnih dejavnostih.
  • Obiščite družino ali prijatelje
  • Pojdite na zdravljenje
  • amatersko sodelovati na športnih, glasbenih ali podobnih prireditvah ali tekmovanjih, če za to ne prejemate plačila.
  • Sodelovanje na družabnih dogodkih, ki jih organizirajo storitvene, socialne ali bratske organizacije.
  • Vpis na kratek študijski tečaj, ki je namenjen zgolj rekreaciji, npr. dvodnevni fotografski tečaj.

Če imate vizum B-2 za obiskovalce, ni dovoljeno naslednje

  • Študij za pridobitev diplome ali naziva
  • Delo na spletni strani
  • izvajanje predstave, za katero se plača ali ki se izvaja pred plačljivim občinstvom.
  • Vstop v ZDA, če ste član posadke letala ali ladje.
  • delo na radiu, v tujem tisku, tiskanem novinarstvu, filmu ali v informacijskih medijih.
  • Stalno življenje v Združenih državah Amerike
  • Porodniški turizem, tj. potovanje v ZDA predvsem zaradi poroda, da bi otrok imel državljanstvo ZDA.

Kako zaprositi za ameriški vizum?

Postopek vložitve vloge za izdajo vizuma vključuje več korakov, vrstni red in način njihovega izpolnjevanja pa se lahko od veleposlaništva ali konzulata ZDA do veleposlaništva razlikujeta. Za več podrobnosti obiščite spletno stran lokalnega konzulata ali veleposlaništva.

Spletna vloga za izdajo vizuma

Obrazec DS-160: Vloga za izdajo neimigrantskega vizuma. Vlogo za izdajo vizuma morate izpolniti prek spleta, nato pa natisniti potrditveno stran in jo vzeti s seboj na osebni razgovor.

Fotografija: Medtem ko izpolnjujete obrazec DS-160, morate naložiti svojo fotografijo v ustrezni obliki.

Načrtovanje osebnega razgovora

Razen nekaterih posebnih izjem (glej spodaj) se boste morali v okviru vloge za izdajo vizuma udeležiti osebnega razgovora.

  • Če ste stari 13 let ali manj, razgovor običajno ni potreben.
  • Če ste stari od 14 do 79 let, se morate udeležiti razgovora.
  • Če ste stari 80 let ali več, razgovor običajno ni potreben.

Upoštevajte, da se morate za razgovor za izdajo vizuma dogovoriti na konzulatu ali veleposlaništvu Združenih držav Amerike v državi, v kateri prebivate. Če to storite na drugem konzulatu ali veleposlaništvu, boste morda težje dobili dovoljenje za izdajo vizuma.

Čakalni časi za osebne razgovore se lahko od kraja do kraja precej razlikujejo, odvisni pa so lahko tudi od kategorije vizuma ali letnega časa. Zato morate čim prej zaprositi za vizum B-2.

Spodaj so navedene nekatere tipične čakalne dobe v koledarskih dneh (december 2022):

  • London, Združeno kraljestvo: 81
  • Pariz, Francija: 130
  • Rio de Janeiro, Brazilija: 428
  • Johannesburg, Južna Afrika: 7
  • Bangkok, Tajska: 3

Če želite izvedeti trenutno povprečno čakalno dobo na lokalnem konzulatu ali veleposlaništvu, jih pokličite.

Pripravite se na osebni razgovor in plačajte potrebne pristojbine.

Če morate pristojbino za vlogo za izdajo vizuma plačati pred rokom, je najbolje, da jo plačate čim prej. Po odobritvi vizuma B-2 in glede na vaše državljanstvo boste morda morali plačati tudi dodatno pristojbino za izdajo vizuma. Več informacij o pristojbinah najdete na spletnem mestu konzulata ali veleposlaništva Združenih držav Amerike v državi, v kateri prebivate.

Prepričajte se, da imate vse zahtevane dokumente.

Preden se odpravite na razgovor za izdajo vizuma, pripravite naslednje dokumente:

  1. Potni list: Če vaša država ni oproščena te zahteve, mora biti vaš potni list do vrnitve z obiska v Združenih državah Amerike veljaven šest mesecev ali dlje. Vsaka oseba, ki potuje z vami, mora predložiti svojo vlogo, vključno z družinskimi člani.
  2. Stran za potrditev DS-160: Obrazec, ki ste ga natisnili po izpolnitvi spletne vloge za izdajo vizuma.
  3. potrdilo o plačilu pristojbine DS-160: dokaz, da ste plačali pristojbino za prijavo.
  4. Fotografija: Če ste med prijavo prek spleta poskušali naložiti fotografijo, vendar vam to ni uspelo, morate na razgovor prinesti natisnjeno fotografijo v zahtevanem formatu.

Ali lahko od mene zahtevajo dodatno dokumentacijo?

Zelo pomembno je, da si ogledate tudi lokalno spletno stran konzulata ali veleposlaništva Združenih držav Amerike, kjer nameravate zaprositi. Morda bodo zahtevali dodatno dokumentacijo, da bi ugotovili, ali ste upravičeni do pomoči ali ne.

Primeri lahko vključujejo:

  • Razlog vašega potovanja
  • dokazilo, da nameravate ob koncu potovanja zapustiti ZDA.
  • dokazilo, da imate dovolj sredstev za plačilo vseh stroškov, povezanih z obiskom.

Dokazilo o družinskih vezeh in/ali zaposlitvi v državi stalnega prebivališča lahko zadostuje za utemeljitev razloga za obisk in dokazilo, da se nameravate po koncu obiska vrniti v domovino. Če ne morete kriti stroškov potovanja, boste morda morali predložiti dokazilo, da bo nekdo drug prevzel odgovornost za del ali vse stroške potovanja.

Prosilec za vizum mora izpolnjevati pogoje na podlagi družinskih vezi in prebivanja v matični državi in ne na podlagi zagotovil družinskih članov ali prijateljev v Združenih državah. Pri vlogi za turistični vizum ni treba predložiti izjave o podpori ali vabila. Če se kljub temu odločite, da boste tak dokument prinesli v podporo svoji prošnji, upoštevajte, da ne bo upoštevan pri odločanju o tem, ali ste upravičeni do vizuma ali ne.

Udeležba na osebnem razgovoru za izdajo vizuma

Konzularni uradnik bo z vami opravil razgovor, na katerem bo ugotovil, ali izpolnjujete vse pogoje za pridobitev vizuma za obiskovalce ZDA. Dokazati mu boste morali, da izpolnjujete različne pravne zahteve Združenih držav za to vrsto vizuma.

Med postopkom prijave bodo odvzeli digitalne prstne odtise. Običajno je to del osebnega razgovora, vendar je lahko v vaši državi drugače.

Po opravljenem razgovoru se lahko konzularni urad odloči, da je treba prošnjo obravnavati v dodatnih upravnih postopkih. V tem primeru vam bo konzularni uradnik pojasnil, kaj sledi.

Kaj se zgodi po odobritvi moje vloge za izdajo vizuma?

Po odobritvi vizuma in glede na vaše državljanstvo boste morda morali plačati tako imenovano pristojbino za izdajo vizuma in se dogovoriti, kako vam bodo vrnili potni list (z vizumom).

Kaj se zgodi, ko vstopim v ZDA?

Z vizumom se lahko tuji potniki odpravijo do vstopnega pristanišča v ZDA (običajno je to letališče) in zaprosijo za dovoljenje za vstop v državo. Vendar pa imetniku vizuma ne daje samodejne pravice do vstopa v ZDA.

Uradniki DHS (Department of Homeland Security) in CBP (Customs and Border Protection) v vašem vstopnem pristanišču imajo potrebna pooblastila, da dovolijo ali zavrnejo vstop v ZDA. Če boste dobili zeleno luč za vstop v državo, vam bo uradnik CBP izdal papirni zapisnik o prihodu/odhodu (obrazec I-94) ali vstopni žig v potni list.

Kaj se zgodi, če po izteku vizuma ne zapustim Združenih držav?

Če ZDA ne zapustite pred iztekom veljavnosti vizuma, postanete tako imenovani “izven statusa”. V skladu z Zakonom o priseljevanju in državljanstvu (člen 222(g)) vizumi obiskovalcev, ki izgubijo status, samodejno postanejo neveljavni. Če ste imeli vizum za večkratni vstop, bo tudi ta razveljavljen in ga v prihodnosti ne boste mogli več uporabiti za vstop v Združene države.

Če ZDA ne zapustite pred iztekom veljavnosti vizuma, lahko to pomeni, da v prihodnosti ne boste mogli dobiti vizuma.

Kaj naj storim, če se moj status spremeni?

Če se vaši načrti med obiskom Združenih držav nepričakovano spremenijo, npr. se poročite z državljanom Združenih držav ali dobite ponudbo za zaposlitev, lahko USCIS (United States Citizenship and Immigration Services) zaprosite za spremembo statusa iz neimigrantskega v drugo kategorijo.

V času, ko ste v ZDA, vam za spremembo statusa ni treba zaprositi za drug vizum. Ko zapustite državo, morate na konzulatu ali veleposlaništvu Združenih držav Amerike zaprositi za popolnoma nov vizum.

Druge pomembne informacije

Vsakdo, ki obišče Združene države z vizumom B-1, ne sme sprejeti nobenega dela ali zaposlitve v državi. Nikakor ni zagotovljeno, da boste upravičeni do delovnega vizuma. Dokler vam ne bo izdan vizum, ne kupujte vozovnic in se ne dogovarjajte o končnih podrobnostih.

Tudi če je vaš potni list potekel, bo ameriški vizum ostal veljaven, če je še vedno veljaven. Če vizum ni preklican ali razveljavljen, ostane veljaven do datuma, ko poteče. Če je vaš potni list torej potekel, vendar vsebuje veljaven vizum, vizuma ne smete odstraniti iz potnega lista, ki mu je potekel rok veljavnosti. Raje zaprosite za nov potni list in ga skupaj z vizumom iz potnega lista, ki mu je potekla veljavnost, uporabite za potovanje v ZDA.