Kako lahko stopim v stik z mejnimi organi ZDA?

Category: Storitve CBP | 0
Kako lahko stopim v stik z mejnimi organi ZDA?

Vsak dan v Združene države Amerike prispe skoraj milijon potnikov z vsega sveta. Ko posamezniki prispejo v vstopno pristanišče ZDA, jih cariniki in mejni policisti pregledajo, da bi zagotovili skladnost s carinskimi, imigracijskimi in kmetijskimi predpisi.
Z vnaprejšnjim poznavanjem
kaj lahko pričakujete, lahko pospešite postopek in olajšate delo mednarodnim obiskovalcem.

Če nameravate v bližnji prihodnosti potovati v ZDA in se morate pred obiskom obrniti na ameriške organe za nadzor meje, jih lahko pokličete na številko +1 (202) 325-8000 ali obiščete njihovo spletno stran cbp.gov.

Pri vstopu v ZDA z neimigrantskim vizumom ali kot priseljenec iz ene od držav, ki ne potrebujejo vizuma, je prva kontaktna točka za potnike ne glede na način prevoza (tj. z letalom, morjem ali kopnim) uradnik, ki predstavlja CBP (Carinska in mejna zaščita ZDA).

Ob prihodu bo uradnik CBP pregledal vaš potni list in preveril, ali imate dovoljenje za vstop v Združene države. Postavili vam bodo tudi nekaj vprašanj, da bi izvedeli vse pomembne informacije, ki bi lahko preprečile vaš sprejem.

Če potujete z vizumom za priseljence, boste morda morali predložiti tudi zapečateno ovojnico z dokumenti za priselitev, odvisno od tega, ali ste jo prejeli ali ne. V nekaterih primerih se informacije o priseljevanju pošljejo elektronsko, vizum pa vsebuje opombo “IV Docs in CCD”, ki pomeni, da so bile informacije že posredovane. Na srečanje s policisti CBP je treba pripraviti vso potrebno dokumentacijo, saj so usposobljeni, da so previdni in da dajejo prednost varnosti.

Bodite pripravljeni na čakalne vrste in zamude

Pomembno je, da
pripravite .
na to, da bodo ob prihodu v vstopno pristanišče ali na mejo ZDA lahko nastale dolge vrste in čakalne dobe. Vsi potniki morajo opraviti “primarni” pregled, med katerim jim uradnik CBP odvzame digitalne prstne odtise, razen če so zaradi vrste vizuma ali starosti izvzeti.

Pri prvem pregledu uradnik najprej preveri vašo identiteto, nato pa vaše ime primerja z nekaj računalniškimi podatkovnimi zbirkami, da ugotovi morebitna zdravstvena ali varnostna tveganja. Preveril bo tudi morebitne nezakonite dejavnosti, kot so poskusi stalnega bivanja z uporabo neimigrantskih vizumov (na primer študentskih ali turističnih vizumov).

Če težave ni mogoče rešiti takoj ali če uradnik sumi, da predstavljate varnostno tveganje ali da ste nepošteni, boste morali opraviti poglobljen razgovor na območju sekundarnega pregleda.

Za hitrejši in lažji vstop v ZDA se lahko posamezniki iz držav z nizkim tveganjem prijavijo v program Trusted Traveler, ki ga ponuja ameriška vlada. Uspešna odobritev tega programa vam bo omogočila dostop do določenih kioskov na ameriških letališčih, s čimer se boste izognili dolgim vrstam za pregled in potno kontrolo.

Predpostavimo pa, da imate pri sebi večjo količino gotovine ali določene vrste blaga. V tem primeru boste morali še vedno vstopiti skozi glavno čakalno vrsto, ne glede na to, ali ste član programa Trusted Traveler ali ne.

Pomembno je, da se pripravite na vprašanja, ki vam jih bodo uradniki CBP najverjetneje zastavili ob prihodu. Čeprav obstajajo skupne
vprašanja
lahko uradnik vpraša vse, kar se mu zdi potrebno za zagotovitev varnosti in skladnosti s predpisi. Med razgovori je treba ostati miren in vljuden ter ne jemati nenadnega vedenja policista osebno. Ti morajo vsak dan pregledati veliko število oseb in to ni lahko delo.

Tukaj je nekaj vprašanj, ki jih lahko pričakujete:

Kakšen je vaš razlog za obisk ZDA?

Med pregledom v vstopnem pristanišču ZDA lahko uradniki službe CBP postavljajo različna vprašanja, da se prepričajo, ali obiskovalci izpolnjujejo različne zakonske zahteve in ne nameravajo kršiti zakonov Združenih držav Amerike.

Eno najpogostejših vprašanj je namen vašega obiska v ZDA, ki mora biti skladen z vašo kategorijo vizuma ali zakonskimi zahtevami za vstop, če prihajate brez vizuma. Osebe z vizumom B-2 morajo na primer potrditi, da prihajajo v turistične namene in ne zaradi iskanja zaposlitve, razen če želijo, da jih pošljemo domov.

Kje boste bivali med obiskom? Ste že rezervirali nastanitev?

Pomembno je tudi vprašanje o tem, kako se boste v ZDA nastanili.Uradniki CBP želijo preveriti, ali imajo obiskovalci jasne načrte in ureditve za bivanje v državi. Če obiskovalec nima vnaprej dogovorjene nastanitve, lahko uradnik izrazi pomisleke glede tega.

Ali nameravate med obiskom Združenih držav Amerike koga obiskati ali se z njim srečati?

Obiskovalce lahko vprašamo tudi o ljudeh, ki jih nameravajo spoznati ali obiskati med bivanjem v ZDA.To vprašanje je bolj pomembno za turiste. Policist se želi prepričati, da ima obiskovalec zakonite in jasne načrte za svoje potovanje.

Kako dolgo nameravate ostati v ZDA?

Pri potovanju v ZDA je dolžina vašega bivanja eden najpomembnejših dejavnikov, ki jih bo upošteval uradnik CBP. Če imate vizum za priseljence, je manj verjetno, da vas bodo vprašali o dolžini bivanja. Če pa ste kratkoročni obiskovalec, bo uradnik CBP želel biti prepričan, da ne nameravate prekoračiti roka veljavnosti vizuma.

Tudi če je vizum veljaven 10 let in je v njem navedeno, da vam je dovoljen večkratni vstop, s turističnim vizumom B-2 običajno ne boste smeli ostati dlje kot 6 mesecev. Izjema je vstop po kopnem, npr. za Mehičane z izkaznicami za prehod meje ali kanadske turiste. V evidenci o prihodu in odhodu I-94, ki se za obiskovalce ustvari ob vstopu, je naveden datum, ko morate zapustiti državo. Če prihajate po morju ali zraku, je obrazec I-94 na voljo samo na spletu.

Če v Združene države prihajate s študentskim ali delovnim vizumom, bo dolžina vašega bivanja odvisna od vaše zaposlitve ali študijskega programa, ki ga boste opravljali. To se imenuje “trajanje statusa” in je označeno s simbolom “D/S”. Pomembno je, da po prihodu čim prej prek spleta dostopate do dokumenta I-94 in preverite, ali sta v njem navedena pravilen datum poteka veljavnosti in status priseljenca. Natisnjeno kopijo obrazca I-94 morate vedno imeti pri sebi, če boste morali dokazati, da ste v Združene države vstopili zakonito.

Koliko sredstev imate na voljo za obisk? Ali vaš obisk financira nekdo drug?

Obiskovalci morajo biti sposobni dokazati, da se bodo med bivanjem lahko preživljali sami, da ne bodo postali breme za ameriške vire.

Uradnik za priseljevanje bo začasne obiskovalce (na primer turiste) običajno povprašal o sredstvih, ki jih imajo na voljo za potovanje v Združene države, in o tem, kdo bo financiral njihov obisk. S tem se zagotovi, da bodo te osebe lahko same plačale svoje stroške bivanja v državi za predvideni čas obiska.

Ali ste že bili v ZDA, in če ste bili, koliko časa ste ostali v državi?

Če ste v preteklosti že prekoračili dopust, boste morali to pojasniti, uradnik pa bo morda zahteval dokazila, ki bodo potrdila vašo zgodbo. Če ste na primer zaradi bolezni v državi ostali dlje, kot ste smeli, boste morda morali predložiti zdravniško dokumentacijo, s katero boste to trditev utemeljili. Prav tako lahko zahtevate, da dokažete, da ste plačali stroške zdravljenja.

Tudi v primerih, ko niste ostali dlje od dovoljenega časa, vas lahko mejni organi prosijo, da jim posredujete več podatkov o morebitnih predhodnih daljših bivanjih v državi.

Če ste prej za 6 mesecev ali več prekoračili dovoljeni čas bivanja v ZDA, boste morda morali za ponovni vstop v državo pridobiti posebno dovoljenje (t. i. opustitev), razen če ste bili zunaj ZDA 3 leta ali več.

Če ste za eno leto ali več prekoračili dobrodošlico, boste morda morali zunaj ZDA ostati 10 let, preden se boste lahko vrnili.

Obiskovalci iz držav, ki ne potrebujejo vizumov, se morajo vrniti domov in zaprositi za vizum, če so že prej prekoračili najdaljše dovoljeno obdobje bivanja v ZDA.

Kako pogosto obiskujete ZDA?

Uradnik ameriških mejnih organov bo vprašal tudi, kako pogosto potujete v državo, saj želi preveriti, ali obiskovalci ne uporabljajo turističnih vizumov za stalno bivanje ali delo v državi. Če uradnik ugotovi, da ste zlorabili vizumske privilegije, vam lahko zavrne vstop v Združene države.