Izrael vstopil v program ZDA za odpravo vizumov

Category: Upravičenost do ESTA | 0
ESTA za izraelske državljane

Združene države Amerike so z odločilno potezo sredi spremenjenih geopolitičnih razmer Izrael vključile v program za odpravo vizumov (Visa Waiver Program – VWP). Prvotni datum začetka je bil 30. november. Vendar je bil ta datum zaradi spopadov v Izraelu leta 2023 prestavljen na 19. oktober 2023. Zavezništvo med Washingtonom in versko-nacionalistično administracijo predsednika vlade Benjamina Netanjahuja je pod drobnogledom, zlasti glede preoblikovanja izraelskega pravosodja in pristopa k palestinski politiki.

Potencialne točke trenja

Ta odločitev ni ostala brez kritik in polemik, zlasti s strani palestinskih krogov in nekaterih ameriških senatorjev. Glavno jedro spora so trditve, da je Izrael v preteklosti na svojih mejah diskriminatorno obravnaval arabske Američane in s tem kršil predpogoj programa za odpravo vizumov, ki določa enako obravnavo vseh ameriških potnikov. Ta trditev je prodrla celo na pravno področje, saj so organizacije, kot je Ameriško-arabski protidiskriminacijski odbor, poskušale – čeprav neuspešno – preprečiti vstop Izraela v program.

Vključevanje Palestinskih Američanov

Vendar pa ima to tudi pozitivno plat za Palestince, ki bodo zdaj lažje potovali v Izrael. Po uvedbi brezvizumskega režima lahko Palestinci, ki prebivajo na Zahodnem bregu ali v ZDA, zdaj vstopajo v Izrael in uporabljajo letališče Ben Gurion z manjšimi birokratskimi ovirami. Pilotno obdobje velja od 20. julija in razkriva izraelsko namero, da poenostavi dostop ne le prek svojih meja, temveč tudi prek Zahodnega brega, ki ga zaseda Izrael.

Pogoji in posledice vstopa v program VWP

Za sprejem Izraela v program za odpravo vizumov – privilegij, ki obiskovalcem omogoča 90-dnevno bivanje brez vizumov – je upoštevanje določil Washingtona nujno. Ta merila zajemajo različna področja, kot so med drugim boj proti terorizmu, kazenski pregon, izvrševanje priseljevanja in varnost dokumentov. Poleg tega mora Izrael v skladu s klavzulo o enotni obravnavi vseh ameriških potnikov zagotoviti neoviran prehod Palestincem na ključnih tranzitnih vozliščih, kot je letališče Ben Gurion.

Razmišljanje o globalnih posledicah

Vključitev Izraela v program za odpravo vizumov in s tem razširitev seznama na 41 držav (Hrvaška bo na seznamu nazadnje leta 2021) ima posledice, ki presegajo dvostranske odnose med ZDA in Izraelom. Ker je Netanjahu to označil za “pomemben in vesel trenutek za vse izraelske državljane”, palestinsko zunanje ministrstvo pa se zavzema za ameriška zagotovila o pravični obravnavi Palestincev, se bo dinamika med vsemi vpletenimi subjekti zagotovo razvijala v okviru večje mobilnosti in dostopa.

Pogled naprej

Razvoj odnosov med ZDA in Izraelom v okviru programa za odpravo vizumov je med zapletenostjo in večplastnimi pripovedmi pripravljen na to, da se bo gibal v spektru gospodarskih, varnostnih in družbenopolitičnih posledic. Opazovalci in oblikovalci politik bodo verjetno z zanimanjem spremljali, kako bo ta razvoj dogodkov vplival na geopolitično ozračje v regiji, na izraelsko notranjo politiko in na celotno strukturo odnosov med ZDA in Bližnjim vzhodom. Razplet tega dogajanja obeta bogato tkivo mednarodnih odnosov, diplomatskega manevriranja in morebitnih sprememb v paradigmah oblikovanja politik vpletenih držav.

Čeprav vstop Izraela v program za odpravo vizumov napoveduje priložnosti za boljše dvostranske odnose in lažje potovanje državljanov, je neizogibno prepleten s spletom političnih, družbeno-gospodarskih in diplomatskih zapletov, ki bodo oblikovali prihodnji diskurz in politike Združenih držav in Izraela na mednarodnem prizorišču.