Ameriške agencije povečujejo število zaposlenih za obravnavo vlog za vizume

Category: Vizumi ZDA | 0
Čakalne dobe veleposlaništva ZDA

Ameriški državni oddelek si nenehno prizadeva za izboljšanje stanja na področju vlog za vizume na svojih konzularnih predstavništvih po vsem svetu. Eden od načinov je imenovanje dodatnega osebja. Kljub temu so čakalne dobe na razgovor ali obravnavo prošnje pogosto še vedno nesprejemljivo dolge.

Več držav pa že opaža koristi dodatnih zaposlitev na ameriških konzulatih po vsem svetu. V nadaljevanju podajamo pregled trenutnega stanja in pričakovanj.

Združene države objavljajo statistične podatke o obdelavi vizumov

Odkar je pred nekaj meseci prenehala veljati prepoved potovanja zaradi pandemije, se konzulati Združenih držav Amerike spopadajo z velikim zaostankom pri obravnavi vlog, ki jih med pandemijo ni bilo mogoče obravnavati, in s porastom števila novih vlog za izdajo vizuma.

Ameriško zunanje ministrstvo je zdaj objavilo najnovejše podatke ameriških agencij, ki omogočajo boljši vpogled v trenutne razmere.

Od januarja do septembra 2022 so morala ameriška konzularna predstavništva obravnavati skoraj 70 % več vizumov za neimigrante kot leto prej. To pomeni, da je v tem obdobju na ameriških čezmorskih predstavništvih prispelo približno 800.000 prošenj za neimigrantske vizume.

Čeprav ta številka še vedno predstavlja le približno 80 % števila prošenj, ki so bile vložene pred pandemijo, veliko število novih prošenj pomeni velik pritisk na konzulate ZDA, ki imajo kljub nedavnim izboljšavam pogosto še vedno premalo osebja.

Vendar je tudi nekaj dobrih novic: trenutno je bilo obravnavanih skoraj 95 % prošenj za izdajo vizuma za priseljence, ki so bile vložene v času pandemije.

Število zaposlenih na ameriških konzulatih se povečuje

Ameriško zunanje ministrstvo je napovedalo, da si pred koncem leta 2022 postopoma prizadeva povečati število konzularnih uslužbencev po vsem svetu. Eden od primerov je, da je letos v svojih konzulatih v tujini zaposlila že približno 50 % več novih uslužbencev kot leta 2021.

Končni cilji so ponovno vzpostaviti zmogljivosti za obdelavo vizumov na ravni, ki je bila pred pandemijo, pospešiti čas obdelave vlog za izdajo vizuma in skrajšati sedanje dolge čakalne dobe za imenovanje na razgovor za izdajo vizuma.

Razlog za ves trud (in denar), vložen v to, je le deloma altruističen. Resnica je, da bo to zlasti pri obravnavi prošenj za delovne vizume za kvalificirane delavce zelo koristilo Združenim državam, kjer teh delavcev trenutno primanjkuje. Seveda je ključnega pomena tudi zagotoviti, da bodo študenti lahko pravočasno začeli študij in da družine ne bodo prisiljene v dolgotrajno ločitev zaradi zamud pri vlogah za izdajo vizuma.

V evropskih državah, na primer v Nemčiji, se razmere glede imenovanj spreminjajo praktično vsak dan, odvisno od kategorije vizuma in lokacije. Daljše čakalne dobe na razgovore za poslovne ali turistične vizume so trenutno še vedno bolj pravilo kot izjema. Še junija letos je bil prvi razpoložljivi termin za razgovor za vizum tipa B na ameriškem konzulatu v tej državi šele spomladi leta 2023.

Pred približno enim tednom so se razmere v mestih, kot so München, Frankfurt in Berlin, začele rahlo umirjati. Trenutno imajo osebe, ki zaprosijo za vizum za obiskovalce, možnost, da se v naslednjem mesecu ali dveh dogovorijo za razgovor. Vedno pa se je vredno potruditi in preveriti spletni profil konzulata za primer, da drugi prosilci odpovedo sestanke ali da konzulat lahko načrtuje sestanke prej.

Potniki, ki v bližnji prihodnosti načrtujejo potovanje v Združene države Amerike in potrebujejo vizum B, naj se vedno poskušajo čim prej dogovoriti za vizum, saj je trenutno stanje na področju imenovanj zelo spremenljivo in se lahko v kratkem času spremeni.

Za druge vrste vizumov, npr. vizume E in L-Blanket, je trenutno treba čakati od 4 do 6 tednov.

Trenutno imajo posamezniki, ki lahko obiščejo Združene države, ne da bi jim bilo treba zaprositi za vizum (potrebujejo na primer le dovoljenje ESTA), veliko srečo. Združene države Amerike dovoljujejo državljanom približno 40 držav po vsem svetu, da brez vizuma obiščejo njihovo ozemlje v turistične ali poslovne namene. Vsi drugi morajo zaprositi za ustrezno vrsto vizuma.

Postopek prošnje za ameriški vizum se začne tako, da prosilec izpolni obrazec DS-160 na spletu, plača ustrezno vizumsko pristojbino in se na najbližjem ameriškem konzulatu dogovori za razgovor za izdajo vizuma.

Čakalne dobe za imenovanje v veleposlaništvu do 24 mesecev

Čeprav so se čakalne dobe za obravnavo vlog za izdajo vizuma ZDA v nekaterih delih sveta izboljšale, prosilci iz držav, kot so Kolumbija, Indija, Brazilija, Čile in Kanada, še vedno morajo čakati več kot dve leti, preden lahko dobijo termin za izdajo vizuma za obiskovalce ZDA.

Poleg zgoraj obravnavanih vrst vizumov se posamezniki, ki zaprosijo za študentski vizum F-1, in prosilci, ki nujno potrebujejo delovni vizum, še vedno soočajo z dolgimi zamudami pri vložitvi prošenj na ameriških konzulatih v svojih državah.

Zlasti mladi, ki bi radi podaljšali vizum, da bi lahko dokončali študij v ZDA, ali ki so upravičeni do štipendije za nadaljevanje študija v tej državi, so pogosto pod hudim pritiskom zaradi dolgih čakalnih dob za sestanek na ameriškem konzulatu. Tisti, ki zaprosijo za delovni vizum, in podjetja, ki jih želijo zaposliti, se pogosto znajdejo v podobnem položaju.

Ne bi smel biti velik šok, če bi slišali, da so razmere v številnih ameriških konzulatih trenutno slabše kot po 11. septembru, ko je celoten konzularni sistem ZDA za nekaj časa praktično zastal. Vendar so tudi v času te krize ameriški organi potrebovali le razmeroma kratek čas za obdelavo zaostankov.

Dve leti, kolikor je trajala pandemija, sta v sistemu povzročili opustošenje. Večina manjših konzularnih predstavništev ZDA je v tem obdobju nudila le nujne obiske in se zdaj počasi vrača na prejšnjo raven storitev. Vendar pa obstaja dober razlog za prepričanje, da se bodo razmere kmalu začele izboljševati.

Sistem za oddajo vlog za izdajo vizumov v ZDA naj bi se zdaj začel normalizirati.

Zaključimo to razpravo s pozitivno noto. Od tu naprej se bodo razmere verjetno izboljšale. Kar nekaj ameriških konzulatov je že sporočilo, da so poenostavili postopke za pridobitev vizuma. Primer tega je možnost, da nekateri prosilci oddajo vloge po pošti.

Medtem so skoraj vsa ameriška veleposlaništva in konzulati ponovno vzpostavili raven storitev pred pandemijo. V začetku septembra je na primer ameriško veleposlaništvo v Indiji nadaljevalo z rednimi osebnimi sestanki za turistične vizume ter poslovne vizume B-1 in B-2.

Vendar te izboljšave še niso na voljo na vseh ameriških konzulatih. Za to boste potrebovali več časa in veliko potrpežljivosti. Zelo verjetno je, da bo postopno izboljšanje kadrovske zasedbe v razmeroma kratkem času prineslo pozitivne spremembe v državah, ki se še vedno soočajo z dolgimi čakalnimi dobami za obravnavo.