Ameriška mejna kontrola bi lahko kmalu delovala na britanskih letališčih, Edinburgh je vodilni na tej poti

Category: Novice | 0
Ameriška mejna kontrola bi lahko kmalu delovala na britanskih letališčih, Edinburgh je vodilni na tej poti
Ameriška mejna kontrola bi lahko kmalu delovala na britanskih letališčih, Edinburgh je vodilni na tej poti

Letališče Edinburgh se pogaja z vladama ZDA in Združenega kraljestva o predhodnem carinjenju, ki bi lahko spremenilo čezatlantska potovanja za potnike, ki odhajajo s Škotske.

Ta korak sledi uspešnim modelom, vzpostavljenim na kanadskih in irskih letališčih.

Na teh letališčih potniki pred vkrcanjem na let opravijo ameriško priseljensko in carinsko kontrolo.

S tem postopkom se lahko izognejo dolgim čakalnim vrstam ob prihodu v Združene države ali se nemoteno priključijo na nadaljnje lete.

Prednosti predizbire

Gordon Dewar, izvršni direktor letališča Edinburgh, je poudaril prednosti predhodne carinske kontrole, vključno z večjo učinkovitostjo potovanj in boljšo povezljivostjo z ZDA.

Poudaril je priročnost in dejal: “Ko pridete v ZDA, lahko povsem zanesljivo odidete skozi vrata in nadaljujete z vsem, kar nameravate početi v ZDA.”

Potencialni vpliv na potovalne poti

Po Dewarjevih besedah bi lahko objekti za predhodno preverjanje odprli tudi pot za vzpostavitev novih čezatlantskih zračnih poti.

Pojasnil je, da se številna ameriška letališča soočajo z omejitvami pri mednarodnih zmogljivostih, vendar imajo na voljo več zmogljivosti za domače lete.

S ponudbo predhodnega carinjenja v Edinburgu bi lahko letalske družbe zaobšle te omejitve in odprle dodatne proge v Združene države.

Primerjava z letališčem Dublin

Dublinsko letališče je pomemben primer uspešnosti predhodne potrditve.

Čeprav ima Irska podobno število prebivalcev kot Škotska, je z Združenimi državami Amerike precej bolj povezana, predvsem zaradi možnosti predhodnega carinjenja.

Dewar je poudaril, da lahko Edinburg ponovi dublinske dosežke in okrepi čezatlantske povezave.

Izzivi in zakonodajne zahteve

Čeprav so prednosti predhodnega preverjanja očitne, bo za njegovo izvajanje na britanskih letališčih potrebna nova zakonodaja.

Trenutno francoska mejna policija izvaja preglede na različnih izstopnih točkah v Združenem kraljestvu, vendar bodo ameriški uradniki za gostovanje potrebovali nove pravne okvire.

Dewar je opozoril na tekoče razprave z zainteresiranimi stranmi in izrazil optimizem glede projekta, pri čemer je opozoril na splošno soglasje o njegovih koristih.

Časovni okvir in obeti za prihodnost

Dewar ocenjuje, da bi uvedba zmogljivosti za predhodno preverjanje lahko trajala dve do tri leta po podpisu sporazuma med Združenim kraljestvom in ZDA.

Kljub potrebnim zakonodajnim in logističnim korakom je cilj pobude spremeniti čezatlantska potovanja z britanskih letališč in potnikom omogočiti lažje potovanje v Združene države.

Brezhibno potovanje skozi

Morebitna uvedba predhodnega preverjanja na britanskih letališčih pomeni dodatno udobje za potnike, ki pogosto potujejo v Združene države, zlasti za tiste, ki uporabljajo program za odpravo vizumov (VWP ) in ESTA.

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) je avtomatiziran sistem, ki določa upravičenost obiskovalcev do potovanja v Združene države v okviru programa VWP.

Potniki lahko s predhodnim preverjanjem pred odhodom pospešijo svoj vstop v ZDA ter skrajšajo čakalne dobe in birokratske ovire na priseljevanju in carini.

Predhodno preverjanje v kombinaciji z ESTA obiskovalcem iz Združenega kraljestva omogoča krajši čas potovanja, lažje povezave in večjo zanesljivost pri potovanju v ZDA.

Širitev čezatlantskih poti in povezljivosti med britanskimi in ameriškimi mesti bi lahko spodbudila potovanja ter pospešila gospodarsko rast in kulturno izmenjavo.