Ali za tranzit skozi ZDA potrebujem dovoljenje ESTA?

Category: Zahteve ESTA | 0
ESTA ali vizumski tranzit ZDA

Če prihajate iz ene od držav, ki so vključene v programza odpravo vizumov(VWP), in želite potovati v ZDA, morate imeti odobreno dovoljenje ESTA. Enako pravilo velja za prestopanje ali tranzit znotraj ZDA.

V uradno vlogo ESTA morate vnesti podatke, ki jih zahteva ameriška agencija za carinsko in mejno zaščito(CBP). Celoten postopek lahko opravite prek spleta in odločitev dobite v nekaj minutah – razen če organi zahtevajo dodatne informacije ali dokumentacijo.

Po podatkih ameriške carinske in mejne zaščite se obiskovalci, ki želijo na poti v drugo državo prečkati letališče v tej državi, obravnavajo kot (kratkoročni) priseljenci v ZDA.

ESTA ima pomembno vlogo tudi pri preprečevanju, da bi sumljive osebe ZDA uporabljale kot vmesno postajališče pri potovanju v drugo državo. ZDA so bile v preteklosti že večkrat tarča terorističnega napada, ki je zahteval smrtne žrtve. Ameriška vlada se je na to odzvala s strožjimi varnostnimi ukrepi in v ta namen od ljudi, ki so na poti na drugo destinacijo, zahtevala dovoljenje ESTA.

Zato ne pozabite zaprositi za dovoljenje ESTA veliko pred začetkom potovanja.

Kaj pa moj dojenček in predšolski otroci? Ali je tudi zanje potrebna ESTA?

Običajna pravila o tem, kdo mora zaprositi za ESTA, veljajo tudi za vse tranzitne potnike, ne glede na njihovo starost. To pomeni, da boste morali vložiti vlogo za vsakega člana skupine, ki želi potovati prek ZDA. Tudi dojenčki in predšolski otroci morajo imeti dovoljenje ESTA.

Ker lahko traja nekaj dni, preden po oddaji vloge ESTA prejmete potrdilo o rezultatih pregleda, je najbolje, da vlogo vložite čim prej, po možnosti takoj, ko se odločite, da boste ZDA uporabili za tranzit ali prestop na poti v drugo državo.

Če za vsakega člana svoje skupine ne zaprosite za dovoljenje ESTA pred rokom, se lahko zgodi, da se ne boste smeli vkrcati na letalo ali vstopiti v Združene države. Zato vam priporočamo, da vse destinacije, številke letov in letališča, kamor nameravate potovati, preverite dovolj zgodaj pred načrtovanim odhodom.

Kakšna je razlika med prestopom, tranzitom in postankom/preložitvijo?

Obiskovalci, ki želijo ZDA uporabiti kot destinacijo za prestop, to običajno storijo v naslednjih primerih: prestop, tranzit in postanek ali postanek. Razlike med temi izrazi so pojasnjene v nadaljevanju.

Prenos

Ta izraz se nanaša na zamenjavo leta. Razlika med prestopom in tranzitom je predvsem v tem, ali boste pot do končnega cilja nadaljevali z istim ali drugim letalom. Če boste pot nadaljevali z drugim letalom, organi uporabljajo izraz prestop.

Med prestopanjem se boste morali na primer premakniti na drug del letališča ali celo na drug terminal. V nekaterih primerih boste pred vkrcanjem na novo letalo morda celo potrebovali novo vstopno karto.

Tranzit

Izraz tranzit pomeni postanek na poti nekam drugam. Uporablja se predvsem za opis situacije, ko mora letalo pristati na ameriškem letališču na poti do nekega drugega kraja, da dopolni zaloge hrane in goriva. Isto letalo nato nadaljuje pot do naslednjega cilja.

V večini primerov letalo ostane na letališču uro ali dve, medtem ko potniki ostanejo v letalu ali pa jih prosijo, da se preselijo v letališki tranzitni prostor.

Med tranzitom se notranjost letala običajno očisti. Če ste pozvani, da greste v tranzitni oddelek, morate odstraniti vse stvari, ki jih imate spravljene v žepih sedežev ali okoli nog, in jih položiti v predal nad glavo. S seboj vzemite tudi pomembne dokumente, kot je potni list, in drage predmete, kot je fotoaparat.

Med tranzitom boste od osebja na letališču običajno prejeli tranzitno kartico. Poskrbite, da ga ne izgubite.

Postanek ali postanek

Ti izrazi se nanašajo na primere, ko vaše letalo na poti na drugo destinacijo ostane na določenem letališču 24 ur ali več. Oba izraza se uporabljata v britanski in ameriški angleščini.

Čeprav se izraz postanek včasih uporablja za bivanje, krajše od 24 ur, se običajno nanaša na bivanje, daljše od 24 ur.

Katere so različne vrste tranzitnih vizumov ZDA?

Če ne prihajate iz ene od držav, ki so vključene v program za odpravo vizumov (VWP), seveda ne morete zaprositi za ESTA. V nadaljevanju obravnavamo različne vrste tranzitnih vizumov, za katere lahko zaprosite, če nameravate potovati prek ZDA na poti v drugo državo. C1 je najpogostejša možnost.

Splošni tranzitni vizum (C1)

To je priporočeni tranzitni vizum, če ste neameriški državljan in boste to državo prečkali na poti do končnega cilja.

Vizum C2

To je tranzitni vizum, namenjen neameriškim državljanom, ki so na poti na sedež Združenih narodov (ZN) v New Yorku. To je tudi pravi vizum za uradnike Združenih narodov, ki potujejo čez ZDA na poti v drug cilj. Za ta vizum lahko zaprosite šele, ko Združeni narodi ali podobno tuje predstavništvo najbližjemu veleposlaništvu Združenih držav dostavi prošnjo ali zahtevo.

Vizum C3

Ta vizum je primeren za uradnike tujih vlad, ki med potovanjem do končne destinacije prespijo v Združenih državah. Namen potovanja mora biti povezan z delom ali vladnimi dejavnostmi.

Koraki, ki jih je treba upoštevati pri vložitvi vloge za tranzitni vizum v ZDA

  • Na spletu pošljite obrazec DS-160 in začnite postopek predhodnega preverjanja – s tem potrdite, da izpolnjujete pogoje za pridobitev vizuma. Postopek je v celoti spletni in se zahteva od vseh, ki na generalnem konzulatu/veleposlaništvu ZDA zaprosijo za neimigrantski vizum, vključno s predšolskimi otroki in dojenčki. V primeru slednjih mora vlogo vložiti starš ali družinski zastopnik, če nameravajo v ZDA živeti skupaj kot družina.
  • Plačajte pristojbino za vlogo za izdajo tranzitnega vizuma ZDA – trenutno znaša 185 USD. Zapišite si sklic plačila na zaslonu in preverite, ali ste prejeli potrditev po e-pošti, saj ga boste ponovno potrebovali. Pristojbina za izdajo vizuma C2 ali C3 je lahko drugačna, lahko pa nastanejo tudi drugi stroški.
  • Dogovorite se za razgovor na uradih generalnega konzulata/veleposlaništva ZDA – po plačilu zahtevanega zneska se dogovorite za razgovor, vendar jih pred tem kontaktirajte, saj v mestu ali državi, v kateri se trenutno nahajate, morda ni možnosti za razgovor.
  • Pred razgovorom pripravite potrebne dokumente – Ob rezervaciji sestanka na veleposlaništvu boste morali pripraviti več dokumentov in jih prinesti na načrtovani sestanek. Izbrali boste tudi želeni način prejema potnega lista po obdelavi vloge.
  • Udeležba na razgovoru – na predvideni datum in ob predvideni uri se morate udeležiti razgovora s konzularnim uradnikom ZDA v prostorih generalnega konzulata/veleposlaništva ZDA. Postavljena vam bodo številna vprašanja o naravi vašega kratkega obiska v Združenih državah, čeprav gre za tranzitni obisk. Razgovor naj ne bi trajal več kot 60 minut, vendar bo morda potreben dodaten čas, če so varnostne vrste za vstop na ameriško veleposlaništvo dolge.

Ko opravite zgornje korake, boste odobreni vizum v potnem listu običajno prejeli v 3-5 delovnih dneh prek načina, ki ste ga izbrali na obrazcu vloge.

Viri

https://uk.usembassy.gov/visas/visa-waiver-program/transit/