Ali moram za vstop v ZDA izpolniti carinski obrazec?

Category: Turizem ESTA | 0
Carina na letališču ZDA

Vsak, ki vstopa v Združene države, mora prečkati kontrolno točko CBP (Carinska in mejna zaščita ). Med drugim je treba izpolniti obrazec 6059B za carinsko deklaracijo. Ta obrazec bo potnikom na letalu, ladji ali avtobusu, s katerim vstopate v državo, razdelil spremljevalec. V nasprotnem primeru ga lahko ob prihodu vzamete in izpolnite.

Ko izpolnite obrazec in ga izročite uradniku CBP, bo ta pregledal podatke in ga žigosal. Morda boste morali pokazati tudi svojo prtljago, da bi jo lahko preverili glede na podatke, ki ste jih vpisali v obrazec. Šele nato boste lahko te predmete vnesli v Združene države.

Zakaj moram izpolniti ameriški carinski obrazec?

Z njim vlado Združenih držav Amerike obvestite o tem, kaj prinašate v državo. Da bi preprečili nepotrebne težave, je ključnega pomena, da so podatki, ki jih navedete, pravilni. Ne smete zanemariti ničesar, kar prinašate v Združene države, tudi če gre za jabolko, ki ste ga kupili pri stevardesi.

Čeprav se vam morda zdi, da vas v naglici moti, ima carinski obrazec še en pomemben namen: pobiranje carinskih dajatev od posameznikov, ki vnesejo izdelke, katerih vrednost presega njihovo osebno dovoljeno vrednost (običajno 800 USD). Prav tako bo uradnike opozoril, če nekdo poskuša vnesti prepovedane predmete, na primer izdelke iz tujega lesa in tujo hrano, ki bi lahko bila okužena s škodljivimi bakterijami, ali nevarne predmete, kot so noži ali strelno orožje.

Kdo je oproščen izpolnjevanja carinskega obrazca?

Tega obrazca ni treba izpolniti le državljanom Združenih držav, osebam, ki uporabljajo APC (Automated Passport Control Process), imetnikom zelene karte in osebam z vizumom ESTA ali D.

Kaj je treba navesti na carinskem obrazcu?

Vsa živila je treba prijaviti, tudi če ste jih kupili na letalu ali na letališču. To vključuje zelenjavo, sadje, semena, rastline in celo žuželke, ki jih nameravate jesti.

V skladu s pravili to dobesedno vključuje vsa živila, tudi če ste jabolko kupili na letalu, ladji ali avtobusu. Če škodljivca vnesete v Združene države, lahko povzroči veliko škodo in celo izgubo življenja.

Morda boste lahko obdržali predpakirano hrano ali prigrizke, vendar vam bodo zelenjavo in sadje najverjetneje zasegli. Ne tvegajte: po poročanju CNN je agent CBP pred nekaj leti neki ženski naložil globo 500 dolarjev, ker ni prijavila jabolka, ki ga je prinesla v ZDA. Še vedno pa je lahko še slabše: najvišja globa za opustitev prijave živil znaša 10.000 USD.

Upoštevajte tudi, da je treba prijaviti vse predmete, ki ste jih kupili v tujini, ne glede na to, ali bodo ostali v ZDA ali jih boste odnesli v domovino.

Čeprav prej omenjena oprostitev plačila dajatev velja za vse potnike, morate prijaviti vse, kar ste kupili v tujini, vključno z umetniškimi deli, pisarniškimi potrebščinami, oblačili in darili.

V carinskem obrazcu morate navesti vse, kar ste kupili v tujini, in navesti njihovo denarno vrednost. Zato je dobro imeti s seboj račune, zlasti za dražje izdelke. Če tega ni, morate navesti ocenjeno vrednost in upati, da se bo uradnik strinjal z vami.

Prijaviti je treba tudi predmete, ki ste jih kupili v maloprodajni brezcarinski prodajalni.

Samo zato, ker ste pred odhodom na letalo v brezcarinski trgovini na letališču na hitro kupili lepo darilo za družino v ZDA, še ne pomeni, da vam ga ni treba prijaviti na carinskem obrazcu ali da vam zanj ne bo treba plačati carine, tudi če je v državi, kjer ste ga kupili, brez davkov in dajatev. Po podatkih na spletni strani CBP boste morali plačati pristojbino, če je skupna vrednost vsega, kar ste kupili v brezcarinski trgovini, višja od vaše osebne oprostitve.

O predmetih, ki jih prinašate v ZDA, se boste morda morali pogovoriti s carinikom.

Kadar v ZDA iz tujine prinašate predmete, kot je hrana, boste morda morali opraviti enega ali več dodatnih postopkov, preden vam bo dovoljen vstop v državo. Carinski uradniki vam lahko na primer postavijo več dodatnih vprašanj.

Če želite v državo vnesti trgovsko blago, katerega vrednost presega oprostitev, do katere ste upravičeni, boste najverjetneje morali na blagajni izpolniti deklaracijo in plačati potrebne dajatve. Prepovedani predmeti, vključno z zelenjavo, sadjem in semeni, pa bodo najverjetneje zaseženi.

Čeprav vam ti dodatni postopki lahko vzamejo kar nekaj časa, to običajno ne pomeni, da boste na letališču ostali več ur – razen če vnašate komercialne izdelke ali drage predmete.

Carinik praviloma ni malenkosten. Če je vaša individualna omejitev na primer 500 USD, vi pa prijavite blago v vrednosti 520 USD, je verjetno, da vam bo brez nadaljnjega dovolil nadaljevati postopek. Kljub temu morate biti vedno pripravljeni storiti, kar je treba, in plačati ustrezne pristojbine.

Laž lahko privede do visokih kazni

Čeprav boste morali za prijavljene predmete plačati (razmeroma majhno) pristojbino, če je njihova skupna vrednost višja od oprostitve, do katere ste upravičeni, se lahko celotna zadeva precej podraži, če vas zalotijo, da niste prijavili vsega, kar morate. Poleg možnosti zaplembe predmetov lahko plačate tudi visoko globo.

Če ste član programa za zaupanja vredne potnike, kot je Global Entry, je lahko že ena sama laž ogrozila vaše članstvo. Ti programi zahtevajo, da je potnik pri oddaji carinskih deklaracij 100-odstotno resnicoljuben in natančen. Že najmanjša kršitev lahko povzroči odvzem članstva.

Če je zasežena stvar, ki ste jo pozabili prijaviti na carinskem obrazcu, imate zakonsko pravico, da jo skušate dobiti nazaj na sodišču. Najbolje je, da ste pri izpolnjevanju carinske deklaracije iskreni. Cariniki so dobesedno “vse to že videli”, zato jih ne bo mogoče zlahka preslepiti.

Če vas carinski uradnik vpraša, ali ste dragi nakit kupili v tujini, vi pa lažno odgovorite z “ne”, se lahko zgodi, da ne boste le izgubili nakita, ampak boste z lažno izjavo storili tudi kaznivo dejanje. Medtem ko bodo policisti morda razumeli, če je nekdo zmeden glede svojih obveznosti v zvezi s carinskimi deklaracijami, bodo veliko manj prizanesljivi do odkrite laži.

Nasveti za pravilno izpolnjevanje ameriškega carinskega obrazca

Izpolnjevanje obrazca v resnici ni zelo zapleteno, če se najprej prepričate, da razumete, kako pravilno izpolniti vse dele. Preden karkoli napišete, skrbno preberite vsako zahtevo in jo dvakrat preverite.

Ne pozabite, da ima ta obrazec sprednjo in zadnjo stran ter da je treba izpolniti obe. Če o čem dvomite, lahko na spletu zlahka najdete vzorec obrazca in navodila za njegovo izpolnjevanje.

Uradnik CBP bo z vami opravil razgovor, nato pa bo preveril vse, kar ste vnesli v obrazec. Nato bo na njem odtisnjen žig z datumom vašega prihoda. Če bodo v obrazec kaj zapisali, se ne vznemirjajte – to je običajna praksa.